اگه به هر دلیلی می خواید زبانی رو یاد بگیرین باید بتونین در چند زمینه مختلف از اون زبونِ جدید مهارت پیدا کنین، مثلا مهارتای شنیداری، خوندن و درک مطلب، نوشتن، و البته مکالمه. باید حرف زدن خود رو قوی کنین. رسیدن به تبحر در همه این مهارت ها واسه داشتن رابطه موثر با گویندگان یک زبون ضروریه. از این بین مهارت در مکالمه ، امتیاز خاصی رو واسه تون جفت و جور می کنه. شما می تونین کلمات رو به روشی معنی دار در کنار هم بذارین و در ارتباطات عادی روزمره افکار و احساسات خود رو با بقیه در بین بذارین. با صحبت کردن می تونین از فرصتا بیشتر و بهتر استفاده کنین. در این مقاله می خواهیم نکاتی رو از زبون مدرسین با تجربه واسه تقویت مهارت مکالمه انگلیسی به شما پیشنهاد کنیم.

 

۱. دنبال میانبُر و جادو نباشید

هیچ راه جادویی و با تاثیری فوق العاده خاص وجود نداره که بتونه به سرعت مهارت زبون شما رو به حد عالی برسونه. البته روشای مختلفی وجود دارن که بعضی از دیگری کاراتر هستن. مثلا، در یک دوره مناسبِ آموزش زبون باید تموم جنبه های زبون تقویت شه (مکالمه، توانایی شنیداری، کلمه، گرامر، خوندن و نوشتن). اگه هر یک از اینا حذف شن زبون آموز در زبون تازه به مهارت کامل نمی رسه.

از طرفی هر روش واسه فردی مناسبه و واسه دیگری نیس. مثلا حفظ کردن واسه من کار راحتیه، اما بعضی از این کار بدشون میاد. بعضی زبون آموزان انگلیسی رو خیلی راحت از راه مکالمه ی غیررسمی یاد می گیرن، اما یه سریای دیگه روشای منظم تر رو ترجیح میدن.

فارغ از اینا، رسیدن به توانایی گویندگان بومیِ هر زبانی نیازمند گذروندن فرایندی طولانی مدته. اگه کسی به شما می گه که یک «راه جادویی» واسه سریع پیمودن اون سراغ داره، حرفش رو باور نکنین.

۲. درگیر گرامر نشید

به نظر عجیب می رسه اما این یکی از مهم ترین مواردیه که در بهبود مکالمه به کمک تون میاد. البته اگه قراره امتحان زبون بدین، لازمه گرامر بخونین، ولی اگه قراره مثل یک انگلیسی زبون حرف بزنین باید بدون خوندن گرامر اونو یاد بگیرین. گرامر خوندن سرعت شما رو کم می کنه و گیج تون می کنه و وقتی بخواهید حرف بزنین جای اینکه مثل اهل اون زبون جملات به طور طبیعی از زبون تون بیرون بیاد درگیر فکر کردن به قوانین گرامری میشید. یادتون باشه تنها عده ی کمی از انگلیسی زبانان هستن که بیشتر از ۲۰ درصد همه قوانین گرامر انگلیسی رو میدونن. کدوم یک از شما موقع حرف زدن به فارسی، فکر میکنه صفت مفعولی و اضافه توصیفی چیه و چیجوری به کار میره؟ با اینکه شاید کسی که مشغول یادگیری فارسیه خود رو درگیر این اسامی می کنن. اما چه کسائی راحت حرف میزنن بدون اینکه بدونن قوانین گرامری پشت هر جمله چیه؟ گویندگان اصلی هر زبون. عوضش چه کسیه که به سوالات گرامری راحت جواب می ده؟ یادگیرندگان هر زبون.

حالا انتخاب کنین که می خواید تعریف افعال سببی رو در انگلیسی از بر کنین یا می خواید مثل یک انگلیسی زبون حرف بزنین؟

یک راه ساده اینه که زمان مطالعه خود رو بین مهارتای مختلف زبون تقسیم کنین.

۳. با عبارات طرف باشین نه کلمات

بسیاری سعی می کنن کلمات جدید رو بیاموزند و بعد اونا رو در جمله ای کنار هم بذارن تا یک جمله مناسب به دست بیارن. بعضی وقتا شگفت آوره که یک زبون آموز چه تعداد کلمه بلده، اما قادر نیس یک جمله درست با اونا بسازه. دلیل این مشکل اینه که اینجور فردی کلمات رو یاد گرفته و نه عبارت ها رو. وقتی یک نوزاد آموختن زبون مادری خود رو شروع می کنه کلمات و عبارت ها رو در کنار هم یاد می گیره. بر همین پایه شما باید عبارات رو هم یاد بگیرین.

اگه ۱۰۰۰ کلمه بدونین، ممکنه نتونین حتی یک جمله درست بسازین. اما اگه یک عبارت رو یاد بگیرین، صدها جمله درست می تونین بسازین. اگه ۱۰۰ عبارت بلد باشه متعجب میشید که می تونین چه تعداد جمله درست با اونا بسازین. در آخر اینکه تنها با آموختن ۱۰۰۰ عبارت می تونین خود رو یک متکلم عالی زبون انگلیسی حساب کنین.

واسه تمرین عبارات پایه ای انگلیسی می تونین به این لینک مراجعه کنین.

۴. از زبون مادری تون به انگلیسی ترجمه نکنین

وقتی قراره انگلیسی صحبت کنین ترجمه از زبون مادری شما رو به اشتباه میندازه. ترتیب کلمات فارسی در جمله متفاوت از انگلیسیه و ترجمه شما رو کُند و جملات تون رو اشتباه می کنن. به جای این کار عبارت ها رو یاد بگیرین تا مجبور نباشید به کلماتی که دارین به کار می برین فکر کنین. مراحل جمله سازی باید خودکار باشه.

مشکل دیگر در ترجمه اینه که سعی می کنین گرامری که یاد گرفتین رو در اون دید کنین. ترجمه از زبون مادری و فکر درباره گرامر جملات، کار اشتباهیه و باید از اون دوری کنین.

۵. جدا از اینکه اینکه به گرامر و ترجمه فکر نمی کنین، از اشتباه کردن هم نترسین

از بزرگ ترین «مشکلات ذهنی» واسه زبون آموزان نگرانی درباره اشتباه کردن یا خجالت از اینه که حرف زدن شون بدون اشکال نباشه. به یاد داشته باشین که توانایی ایجاد رابطه، از بی مشکل بودن اهمیت خیلی بیشتری داره.

یک مثال :

تصور کنین کسی این جمله رو می گه:

“Yesterday I go to party in beach”

این جمله از نگاه گرامری اشتباهه و باید به این صورت نوشته شه:

“Yesterday I went to a party on the beach”

می ببینن که با وجود اشتباه در جمله اول هنوز معنا با موفقیت منتقل شده. بدون شک شما دل تون می خواد کم کم اشتباهات خود رو اصلاح کنین. اما واسه مکالمه ای معمولی آرامش خود رو حفظ کنین و به خاطر بیارین که اشتباهات مرگ آفرین نیستن، چیزی که مهمه رابطه برقرار کردنه.

آرامش

۶. خوندن و گوش کردن کافی نیس، چیزی که رو می شنوین در مکالمه به کار ببرین

خوندن، شنیدن و حرف زدن مهم ترین جنبه های یک زبون هستن. گرچه واسه اینکه در زبانی روان باشین کافیه که بتونین بهش زبون حرف بزنین. اینکه نوزادان و کودکان در اول حرف زدن رو یاد می گیرن عادیه. اونا اول به روانی زبون مادری خود رو یاد می گیرن و اون وقت شروع به خوندن و بعد نوشتن می کنن. پس روش طبیعی زبون آموزی یعنی گوش کردن، حرف زدن، خوندن و در آخر نوشتن.

مشکل اول

این عجیبه که در مدارس اول خوندن، بعد نوشتن، بعد گوش دادن و در آخر مکالمه و حرف زدن رو آموزش میدن. در روشایی از آموزش زبون (ESL) ترتیب به این صورته: خوندن، گوش کردن، حرف زدن و آخرش نوشتن. در روش ESL خوندن بر خلاف روش طبیعی در اولین مرحله قرا میگیره، چون دانش آموز احتیاج به متنی داره که درک مطلب رو با اون بکنه و به این وسیله بتونه زبون رو یاد بگیره.

مشکل دوم

دلیل اینکه خیلی از مردم فقط می تونن انگلیسی رو بخونن و بنویسن، اینه که فقط این دو مهارت رو تمرین می کنن. شما واسه اینکه بتونین روان حرف بزنین احتیاج دارین که مهارت مکالمه رو هم تمرین کنین. در بخش شنیداری تمرینات زبون متوقف نشید، زمانی که زبون می خونین فقط گوش ندین. چیزی که می شنوین رو خودتون هم تکرار و تمرین کنین. تکرار کردنِ چیزی که شنیدین رو ٰاونقدر انجام بدین تا مغز و زبون تون واسه تولید بدون زحمتِ کلمات در گفتار پرورش پیدا کنن.

۷. خود رو در انگلیسی غرق کنین

حرف زدن به یک زبون، ربطی به هوش نداره. هرکی می تونه یاد بگیره به هر زبانی حرف بزنه. تموم افراد دنیا که به زبون خودشون حرف میزنن دلیل این ادعا هستن. هر فردی می تونه کمه کم به یک زبون صحبت کنه. چه باهوش باشین یا نه، میتونین به یک زبون صحبت کنین.

قدرت صحبت به زبون مادری به دلیل بودن در خطر اون زبانه. در ایران زبون فارسی رو همیشه می شنوین و خودتون به فارسی حرف میزنین پس مشکلی در فارسی ندارین. خیلی از افرادی که زبون انگلیسی قوی دارن در یک کشور انگلیسی زبون زندگی کرده یا در مدارس انگلیسی زبون درس خونده ان. دلیل پیشرفت این عده در زبون انگلیسی به دلیل تماس دائمی با افرادی بوده که بهش زبون حرف می زده ان.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری میشه خشم و عصبانیت رو کنترل کرد؟

البته افرادی هم هستن که برخلاف زندگی خارج از کشور مهارت زبانی زیادی ندارن. دلیل اینه که این افراد با انگلیسی زبونای همون کشور دوستی ی کمی داشته و دوستان خود رو از بین هم زبانان شون انتخاب کردن، پس تمرین کافی در زبون جدید نداشتن.

احتیاجی نیس که واسه روان بودن در انگلیسی به کشور انگلیسی زبون سفر کنین. تنها کافیه که دور خودتون رو از انگلیسی پر کنین. هر روز باید به این روش زبون تون رو تقویت کنین حتی شده روزی ده دقیقه بهتره تا یک ساعتِ روزهای جمعه. واسه اینکه انگلیسی رو در برنامه روزانه تون بذارین:

– وقتی در راه رفتن به محل کار یا دانشگاه هستین به فایلای صوتی انگلیسی گوش بدین.

– اخبار روزانه رو به جای زبون فارسی به زبون انگلیسی بخونین.

– سعی کنین وقتی مشغول کارای خونه یا ورزش هستین، به انگلیسی فکر کنین.

– مقالات انگلیسی بخونین، به پادکستای انگلیسی گوش بدین و ویدیوهای انگلیسی درباره موضوعات مورد علاقه تون رو دنبال کنین (مهمه که در فرایند یادگیری زبون لذت ببرین، اینجوری با سرعت بیشتری پیشرفت می کنین.)

– با دوست خود قرار بذارین که از این به بعد می خواید واسه مکالمه فقط از انگلیسی استفاده کنین.

۸. واسه مطالعه از منابع متناسب استفاده کنین

این ضرب المثل که «کار نیکو کردن از پُر کردنه» خیلی هم برابر واقعیت نیس. تمرین و تمرین تنها به دائمی کردن چیزی که تمرین می کنین میرسه. اگه با جملاتِ اشتباه تمرین کنین، در گفتن جمله اشتباه مهارت پیدا می کنین. پس باید منابع مطالعاتی ای رو انتخاب کنین که مناسب باشن، بین مردم عادی باشن و بتونین به اونا اطمینان کنین.

مثلا مطالعه اخبار به وسیله خیلی از زبون آموزان اشتباهه. چون زبون اخبار رسمی تر از گفتارهای روزمرهه و محتوای اون بیشتر سیاسیه که در زندگی روزمره کاربرد نداره. مهمه که شما متوجه ی اخبار شید، اما فهمیدن این منبع رسمی با کاربرد نامتداول مربوط به وقتیه که یادگیری مطالب پایه ای انگلیسی رو به انجام رسانده و بخواهید در سطح پیشرفته تر عمل کنین.

آموختن زبون همراه با یک دوست که زبون مادری اش انگلیسی نیس، خوبیا و بدیای خود رو داره که باید مراقب اونا باشین. تمرین با یک فرد غیرانگلیسی زبون امکان تمرین رو واسه شما جفت و جور میکنه، می تونین واسه هم انگیزه باشین و اشکالات ساده همدیگه رو گوشزد کنین. اما در عین حال ممکنه وقتی نتونین جمله درست یا نادرست رو از هم تشخیص بدین اشکالات همدیگه رو کپی ورداری و تکرار کنین. پس از زمان این تمرینا واسه تکرار و استفاده ی جملات درستی که از منابع معتبر یاد گرفتین استفاده کنین نه واسه اینکه یاد بگیرین چه جوری جمله بندی انجام بدین.

۹. انگلیسی رو از منابع خیلی جور واجور بخونین و

گفتیم که اگه تنها به دیدن و خوندن اخبار به زبون انگلیسی براتون کافیه، چیزی که یاد می گیرین زبانی تقریبا رسمیه و چیزی که یاد نمی گیرین زبونِ معمولی مکالمهای روزمره بین دو انگلیسی زبانه که معمولا پر از اصطلاحات و عبارات غیررسمیه.

از طرف دیگه، اگه تنها به گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم بسنده کنین، ممکنه نتونین یک مقاله دانشگاهی رو فهمیده باشین یا بنویسین، و اگه انگلیسی رو تنها واسه محل کار استفاده کنین، واسه استفاده در موقعیتای دیگر، کلمه سراغ نخواهید داشت.

واسه همین سعی کنین از منابع متنوعی مثل منابع زیر بهره ببرین:

– منابع تخیلی و غیرتخیلی

– رسمی و غیررسمی

– سخنرانی و مکالمه

– متون جدی و متون طنز

و …

۱۰. یک همراه واسه مکالمه کردن پیدا کنین

نمی تونین انگلیسی رو تنها با مطالعه یاد بگیرین، باید از اون استفاده کنین. اگه کسی رو ندارین که با شما انگلیسی حرف بزنه، می تونین از راه سایتای «تبادل مکالمه» آنلاین، کسی رو واسه همراهی پیدا کنین. در این سایتا می تونین متکلمان بومی یک زبون رو پیدا کنین که می خوان زبون بومی شما رو بیاموزند. به این شکل در یک همکاری دوطرفه به تمرین و آموزش زبون همدیگه کمک می کنین.

کمه کم یک بار در هفته با این فرد مکالمه کنین، این کار واسه تمرین و افزایش اعتماد به نفس شما ضروریه.

اینا بعضی از سایتای تبادل مکالمه هستن:

  • conversationexchange
  • sharedtalk
  • englishbaby
  • speaking24

۱۱. در افکارتان انگلیسی زبون شید

این نکته واسه رسیدن به روانی و فصاحت در انگلیسی بسیار کلیدیه. اما چه جوری میشه این کار رو انجام داد؟ واسه آموزش زبون انگلیسی، این کار رو طی مراحل زیر قدم به قدم انجام بدین:

الف) در اول سعی کنین در فکرتون از کلمات انگلیسی استفاده کنین، در این مرحله احتیاج نیس مثل بندی استفاده کنین:

مثلا: وقتی از خواب بیدار میشید فکر کنین: toothbrush, bathroom, eat, banana, coffee, clothes, shoes

ب) کم کم با ساختار جمله انگلیسی فکر کنین:

مثلا: I’m eating a sandwich

ج) در مرحله بعد می تونین تموم مکالمات و اتفاقات رو تو ذهن خودتون به انگلیسی مرور کنین

می تونین مثلا و اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنین.

این روش یکی از بهترین روش هاس، چون اگه اشتباه کنین کسی متوجه نمی شه! دلیل دیگر اینه که می تونین هر وقت و هرجا خواستین با این روش، تمرین کنین و احتیاجی به کلاس و کتاب ندارین. یادتون باشه که هر چه زودتر عادتِ فکر کردن با زبون انگلیسی رو تمرین کنین، روان حرف زدن واسه تون آسون تر میشه.

۱۲. از لغات متفاوت واسه بیان حرف تون استفاده کنین

خلاق باشین. دو مانع بزرگ در راه روان حرف زدن یکی کمبود کلمه و دیگری مکث و تردیده. وقتی نظری داشته باشین که نتونین اونو به انگلیسی بگید تا حد زیادی دستپاچه میشید. به جای دستپاچه شدن، اگه کلمه خاصی که مورد توجه دارین نمی دونین به راه های دیگری که واسه بیان نظرتون هست فکر کنین.

مثلا: در یک بحث راجبه آشپزی، زبون آموزِ من کلمه برابر پیاز رو نمی دونست، پس به جای اون گفت: «سبزی سفیدرنگی که وقتی اونو می بُرید اشک تون در میاد»، یک توضیح عالی، و من متوجه منظور اون شدم.

این مسئله واسه جملات انگلیسی هم مهمه. بعضی وقتا ممکنه بخواهید چیزی رو به روش خاصی بگید، چون مشغول ترجمه ی مستقیم اون از زبون مادری تون هستین، اما نمی دونین که عبارت رو چه جوری به شکل انگلیسی منظم کنین. شک نداشته باشین تمرین فکر کردن مستقیم به زبون انگیسی کمک می کنه با این مشکل روبه رو نشید. جدا از اینکه اون سعی کنین با ذهنی باز و منعطف به راه های مختلفی که واسه گفتن پیامی واحد در اختیار دارین فکر کنین.

انگلیسی زبونا هم راه های مختلفی واسه بیان یک پیام واحد دارن. کافیه به لیست عبارات مختلفی که واسه سلام کردن و خداحافظی در انگلیسی هست، نگاهی بندازین.

۱۳. با خودتون به زبون انگلیسی صحبت کنین

این روش واسه پرورش روانی کلام و تقویت اعتماد به نفس عالی عمل می کنه. وقتی با خودتون حرف میزنین فشاری واسه بی مشکل بودن احساس نمی کنین و کسی هم اشتباهات شما رو نمی شنوه.

واسه پیدا کردن موضوع صحبت می تونین به این سایت سری بزنین.

تصور کنین که فردی در حال پرسیدن سوال از شماس، حالا با صدای رسا به سوالات اون جواب بدین. بله ممکنه کمی احمقانه به نظر برسه اما می تونین وقتی تنها هستین این کار رو انجام بدین. این کار قدم موثری واسه تمرینِ عملی مطالب انگلیسی ایه که یاد گرفتین.

۱۴. ناامید نشید و هیچوقت آموختن رو متوقف نکنین

زبون آموزان زیادی داشته ام که بعد از چند سال زبون خوندن اونو آزاد کرده و بعد از یه مدت دوباره شروع به یادگیری کردن. باز واسه یه مدت طولانی معطلی داشته و دوباره شروع کردن. شاید شمام این کار رو کرده باشین. مشکل اینجاس که بیشتر با هر بار توقف، چیزی که تا کنون یاد گرفتین رو از دست میدید و پس رسیدن به سطح عالی زبون خیلی خیلی طولانی می شه. اما خبر خوب اینه که واسه روان شدن زبون انگلیسی تون لازم نیس خیلی باهوش باشین، تنها لازمه در تمرین و صرف وقت ادامه داشته باشین. اگه اینطور عمل کنین حتما به هدف مهارت بالا در زبون انگلیسی دست پیدا می کنین.

منبع : espressoenglish talkenglish

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی