آرزو می کنین که می تونستید سریع تر یاد بگیرین؟ چه در حال فراگرفتن زبون اسپانیایی باشین چه یک ساز یا ورزش جدید، همه ما می تونیم از یادگیری سریع تر بهره مند شیم. مشکل اینجاست که در یک روز، زمان محدودی هست. کلید یادگیری سریع تر تنها صرف کردن زمان بیشتر نیس، بلکه به بیشترین حد رساندن تأثیرگذاری وقتیه که صرف یادگیری شده. ما اینجا به شما می گیم که چه جوری می تونین ۹۰٪ چیزایی که یاد گرفتین رو به خاطر بسپارید؟

قیاس سطل و آب

فرض کنین قراره یک سطل رو از آب پر کنین. بیشتر سطلا نباید مشکلی با نگه داشتن آب در خود داشته باشن، البته تا زمانی که شروع به سرریز شدن کنه.

اما در واقعیت، مغز ما این طور کار نمی کنه. ، خیلی از اطلاعاتی که وارد مغز ما می شه در آخر به بیرون نشت می کنه. باید به جای اینکه به مغز به عنوان سطلی که می تونه همه چیز رو در خود نگه داره نگاه کنیم، باید با اون به شکل چیزی که واقعا هست برخورد کنیم: یک سطل دارای نشتی.

با اینکه قیاس سطل دارای نشتی ممکنه به نظر مفهومی منفی برسه، اما واقعا طبیعیه. مغزهای ما، مگه درصورتی که با حافظه ی تصویری قدرتمندی به دنیا اومده باشین، واسه این طراحی نشده ان که همه حقایق، اطلاعات یا تجاربی رو که در طول زندگی کسب می کنیم به خاطر بیارن.

با این توضیحات شاید واسه تون جالب باشه که بدونین چیجوری می تونین ۹۰ درصد چیزایی که یاد گرفتین رو به خاطر بسپارید.

پیشرفت هرم یادگیری در ده ۶۰ میلادی که به طور زیادی به موسسه NTL در بتل، ایالت مِین نسبت داده شده، چگونگی یادگیری در آدم رو رو کرد.

همونجوریکه تحقیقات نشون دادن، معلوم شد که آدما چند درصد از چیزایی رو که به روشای مختلف یاد می گیرن می تونن به خاطر بسپارند:

– ۵ درصد از چیزایی که از سخنرانی یاد گرفتن (مثلا سخنرانیای دانشگاه/کالج)

– ۱۰ درصد از چیزایی که از راه خوندن یاد گرفتن (مثلا کتاب، مقاله)

– ۲۰ درصد چیزایی که از راه وسیله صوتی و تصویری یاد گرفتن (مثلا ویدیو، نرم افزارهای گوشی موبایل)

– ۳۰ درصد چیزایی که از راه مشاهده کارکرد اونا یاد گرفتن

– ۵۰ درصد چیزایی که در بحثای گروهی یاد گرفتن

– ۷۵ درصد چیزایی که هنگام انجام دادن چیزی که یاد گرفتن یاد گرفتن

– و ۹۰ درصد چیزایی که از راه انجام بی معطلی ی چیزی که از پس یادگیری انجام دادن (یا از راه آموزش دادن اون به بقیه) یاد گرفتن.

حال ببینیم روش یادگیری بیشتر ما چیجوریه. بله! از راه کتابا، سخنرانی در کلاس درس و تماشای ویدیو، یعنی روشای یادگیری غیرتعاملی که باعث می شن ۸۰-۹۵ درصد اطلاعات از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج شن.

نکته اینه که به جای اینکه با استفاده از روشای پشیمون به مغزهایمان فشار بیاریم تا اطلاعات بیشتری به خاطر بیارن، باید زمان، انرژی و منابع خود رو به روشای مشارکتی و تعاملی ای اختصاص دهیم که ثابت شده در زمان کمتر، نتایج مؤثرتری دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری میزان فروش حضوری رو بیشتر کنی

این یعنی که:

  • اگه می خواید یک زبون خارجی یاد بگیرین، باید روی صحبت کردن با افراد بومی و گرفتن بازخوردهای فوری (به جای نرم افزارهای گوشی موبایل) تمرکز کنین.
  • اگه می خواید ساز جدیدی یاد بگیرین، باید یک معلم موسیقی محلی در شهر خود استخدام کنین.

و در آخر، همه چیز به این ختم می شه که:

زمان یا پول؟

پول-نام-تصویر

تابه حال چند بار شنیدین که کسی بگه «وقت انجام دادن کاری رو ندارم»؟

شک نداشته باشین خود من از افرادی هستم که انجام دهنده این اشتباه می شن، چون که در طول زندگی ام بارها درباره نداشتن زمان کافی، بهونه پشت بهونه آورده ام.

اما زمان بزرگ ترین عامل متوازن کننده س. یعنی همه آدما از این فرصت به یک اندازه بروردارند. مهم نیس که شما که هستین، کجای دنیا هستین و چه مقدار واسه رسیدن به بهره وری سعی می کنین، چون در هر روز تنها ۲۴ ساعت هست. هر دقیقه منحصربه فرده و زمانی که بگذره، دیگر هیچوقت نمیشه اونو به دست آورد؛ برعکس پول.

شما شاید دیر کنین، اما زمان هیچوقت دیر نمی کنه!

-بنجامین فرانکلین

اگه همه ما در یک روز تنها ۲۴ ساعت وقت داریم، پس داستانای موفقیت میلیونرهای جوونی که از هیچ شروع کردن و یا دانشجوهای تموم وقتی که تنها در سه ماه و نیم از مبتدی تا سطح مکالمه ی روان به زبون اسپانیایی دست پیدا کردن رو چه جوری میشه توجیه کرد؟

فرض کنین شخص الف، یک ساعت به یادگیری یک زبون اختصاص داده و می تونه ۹۰ درصد چیزایی که یاد گرفته رو حفظ کنه و فرد ب، ۹ ساعت مشغول یادگیری زبون بوده و تنها ۱۰ درصد از یاد گرفته های خود رو حفظ کرده. با انجام محاسباتی ساده میشه که فرد ب، ۹ برابر زمان بیشتری از فرد الف صرف یادگیری کرده، اما تنها همون مقدار اطلاعات رو به خاطر سپردهه.

با اینکه مقدار دقیق این ارقام قابل بحثه، اما پیام اونا روشنه. راه به دست آوردن زمانِ بیشتر، سعی واسه به دست آوردن پیروزیای کوچیک مثل تماشای ویدیوهای آموزشی ۵ دقیقه ای به جای ۱۵ دقیقه ای در یوتیوب نیس، بلکه برنامه ریزی واسه اهداف بزرگ مثل انتخاب مؤثرترین روش از همون اول کاره. زمانی که سرمایه گذاری در یک راه حل که احتیاج به پرداخت هزینه داره می تونه، اگه نگوییم چند سال، به اندازه ماه ها سعی، خطاها و اتلاف وقت شما رو کاهش بده، نباید به جانشینای رایگان تکیه کرد.

برنامه-ریزی

راه به دست آوردن زمان اینه که با تمرکز روی راهکارهایی که بیشترین اثر رو دارن و نه گفتن به همه چیزای دیگر، بیشترین استفاده رو از زمان محدودی که داریم بکنیم.

توانایی حفظ و نگهداری علم در زمونه ای که دسترسی به اطلاعات نامحدود و حواس پرتیا غیرقابل شمارش هستن، مهارتی قوی در رسیدن سریع تر به اهداف مونه.

زمان واسه همه ما در حال به پایان رسیدنه و امروز شما از همه روزهای آینده جوون تر هستین. سوال اینجاست که بهترین راه سپری کردن اون چیه؟

منبع : lifehack.org

دسته‌ها: آموزشی